Zahradní nábytek - jaký zvolit materiál pro zahradní nábytek?

Dřevěný zahradní nábytek PROWOOD z materiálu ThermowoodZahrada a terasa představují v našem životě důležité kousky přírody, obzvlášť ve městě. Podle finančních analytiků letos následkem všudypřítomné krize klesne počet prodaných dovolených. Ti, kdo neodletí na dovolenou k moři, si budou chtít léto vychutnat a relaxovat na sluníčku alespoň na své zahradě. Bez hezkého a pohodlného zahradního nábytku by siesta nebyla dokonalá. Jak vybírat zahradní nábytek z široké nabídky, která je na trhu k dispozici? Vyplatí se pořídit si laciná plastová křesílka, nebo spíš investice do exotických a jiných dřevin, které nám na chalupu, terasu nebo před rodinný dům přinesou kousek nefalšované exotiky?

V první řadě záleží zejména na výši částky, kterou jste ochotni za zahradní nábytek vynaložit. V případě zahradního nábytku se zejména z dlouhodobého hlediska rozhodně nevyplatí přehnaná spořivost. Kvalitní zahradní nábytek může totiž vydržet až desítky let, a to bez nutnosti náročnější údržby. Jako před každým důležitým rozhodnutím je nejdůležitější mít dostatek informací a představu o kladech i záporech jednotlivých možností zahradního nábytku. Přinášíme proto přehled materiálů zahradního nábytku, které jsou dostupné na českém trhu, a to i s výčtem plusů a minusů každého typu zahradního nábytku.

Plastový zahradní nábytekZahradní nábytek PROWOODPlastový zahradní nábytek

Bílá plastová křesílka, stoleček a reklamní slunečník, kdysi evergreen českých zahrádek, už je nyní na ústupu. Přesto je však plastový zahradní nábytek stále oblíbený. Velkou výhodou plastu jako materiálu pro výrobu zahradního nábytku je jeho nízká pořizovací cena. Díky té se řadí plastový zahradní nábytek mezi nejprodávanější u nás. Plastový zahradní nábytek je navíc lehký, skladný a snadno přenosný. Není náročný ani na údržbu čistoty, stačí voda s trochou saponátu, i když po delší době kvůli poréznosti materiálu často nevratně černá usazenou špínou.
Na druhou stranu musíme počítat s kratší trvanlivostí plastového zahradního nábytku v důsledku nízké odolnosti vůči mechanickým vlivům i přírodním podmínkám. Plastový zahradní nábytek se často láme a praská, levnější varianty nejsou odolné vůči UV záření a jejich pestré barvy se na letním slunci brzy vyšisují. Plastům nesvědčí ani mráz, proto je v zájmu prodloužení jejich použitelnosti nejvhodnější skladovat zahradní nábytek například v garáži či v sklepě a na zahrádku jej vystěhovat jen v případě potřeby.

Betonový zahradní nábytek

Zahradní nábytek PROWOODBetonový zahradní nábytek

Jestli nevíte, jak si představit betonový zahradní nábytek, zkuste si vzpomenout na klasické lavičky v parku. Betonový zahradní nábytek bývá většinou kombinován se dřevem nebo plastem, protože stejně jako ocel v létě velice pálí a v zimě studí. Velkou výhodou betonového zahradního nábytku je perfektní stabilita, dlouhodobá životnost a nenáročnost na údržbu. Betonový zahradní nábytek se většinou hodí spíše na veřejná prostranství, jako jsou parky, zastávky a odpočívadla, ale mít ho můžete samozřejmě i doma. Jeho velkou nevýhodou je strohý design a poměrně vysoká hmotnost, díky které je značně omezená manipulace s tímto typem zahradního nábytku.

Zahradní nábytek PROWOODRatanový zahradní nábytek

Umělý ratan – velmi populární zahradní nábytek, s velmi dobrými užitnými vlastnosti a s velkými záludnosti pro kupujícího, který se nevyzná. Zahradní nábytek z umělého ratanu může být naprosto vynikající alternativou, ale může být také obrovským zklamáním. Při nákupu zahradního nábytku z umělého ratanu musíte být ještě mnohem obezřetnější, než při nákupu ostatních druhů zahradního nábytku. Na trhu najdete naprosto odlišné kvality (na pohled téměř nerozeznatelné!). Pojďme si velmi stručně vysvětlit, v čem je problém a na co si dát pozor.
Ratanový zahradní nábytekKonstrukce zahradního nábytku – na trhu najdete nábytek z umělého ratanu na různých konstrukcích. Nejlevnější (velmi často prodávaná v supermarketech a hobby centrech) je dřevěná konstrukce. Ta je naprosto nevhodná pro volný otevřený prostor, kde velmi rychle podléhá vlivu vlhkosti. Má zároveň mnohem nižší nosnost, ačkoliv sám zahradní nábytek je těžší, hůř se s ním manipuluje. Takový zahradní nábytek nedoporučujeme kupovat vůbec. Výrobcům a prodejcům jde jen o to získat co nejnižší cenu. Velmi často se na dřevěnou konstrukci zároveň používá i ten nejméně kvalitní a nejlacinější umělý ratan. Životnost takového zahradního nábytku může být i kratší než dvě sezóny! Dalším typem konstrukce je železná konstrukce (v lepším případě s barveným povrchem). Taková konstrukce je samozřejmě mnohem lepší než dřevěná, ale i její životnost ve volném otevřeném prostoru je omezená. Koroze v našich povětrnostních podmínkách nedovolí delší než tří až čtyřletou životnost. Navíc z takového zahradního nábytku často kape rez. Sám zahradní nábytek je těžký. Nosnost je ovlivněna silou materiálu a četností vnitřních vzpěr. Zahradní nábytek na ocelové konstrukci (barevně ošetřené) je vhodný pro prostory chráněné před přímým deštěm. Nejkvalitnější konstrukce je konstrukce z hliníku. Životnost takové konstrukce je prakticky neomezená, i když i u této konstrukce doporučujeme počítat s různou nosností při použití různě silného materiálu.
Výplet (umělý ratan) - na světě je několik výrobců umělého ratanu (nejkvalitnější jsou značky Viro, Rehau, VinTech), kteří garantují životnost materiálu 5-9 let. Ale jsou i výrobci, kteří garantují pouhý jeden jediný rok. Žádejte při nákupu jasnou a písemnou informaci o kvalitě, vlastnostech a životnosti výpletu. Pokud vám prodejce nebude ochoten vyhovět, nebo nebude mít zcela jasno, raději jděte jinam. V každém případě je největší nevýhodou zahradního nábytku z umělého ratanu jeho omezená životnost na základě volby konstrukčních materiálů.

Zahradní nábytek PROWOODKovový a hliníkový zahradní nábytek

Kovový a hliníkový zahradní nábytekHliníkový kempingový zahradní nábytek s pruhovanými látkovými potahy si pamatujeme asi všichni a na leckteré půdě by se možná ještě některé exempláře tohoto zahradního nábytku našly. Oblíbenost hliníkového zahradního nábytku v posledních letech neklesá, co se však mění, je jeho kvalita a s ní přímo související odolnost. Levný hliníkový nábytek, především ten s asijskou adresou v rodném listu, bývá vyroben z trubek o síle stěny 0,8 mm, což není dostatečné. U těchto výrobků dojde brzy k deformaci konstrukce a celý kus zahradního nábytku je tak znehodnocený. Spolehlivý nábytek disponuje silou stěn minimálně kolem 1,2 mm. Hliník je vhodný materiál také proto, že nekoroduje, nevýhodou však je, že velice chladí.
Ocelový zahradní nábytek bývá velmi odolný a jeho předností je dlouhá životnost. Je-li vyroben v provedení nerez či opatřen antikorozním nátěrem, vydrží stát venku ve větru i dešti. Design kovového zahradního nábytku ocení zejména minimalisté a puristé. Ocel má však jednu nepříjemnou vlastnost, se kterou je třeba počítat, a tou je vodivost tepla. Proto je ocelový zahradní nábytek v chladném počasí velmi studený a v horku naopak pálí. Ocel bývá u zahradního nábytku často kombinována například se dřevem, které eliminuje její špatné vlastnosti. V některých případech se na sedací část zahradního nábytku používá hi-tech materiál Alucobond, odolná syntetická látka s příměsí hliníku, díky které není třeba obávat se prochladnutí.

Zahradní nábytek PROWOODDřevěný zahradní nábytek

Největším favoritem na poli zahradního nábytku je dřevo všech druhů. Není divu, je to přírodnina, která se zahradou velmi pěkně ladí a přirozeně ji doplňuje. Dřevo je materiál příjemný na dotek i na pohled a jeho exotické druhy jsou i velmi odolné a celkově je dřevo pocitově teplým materiálem. Cena dřevěného nábytku se může pohybovat v řádech tisíců i desetitisíců v závislosti na tvrdosti a původu dřeva.
Mezi levnější materiály patří smrkové dřevo a borovice. Více je třeba připlatit za dub, buk či borovici severského původu. V čem se liší borovice z našich lesů a její severská sestra? Především v odolnosti a pevnosti dřeva. V severských zemích jsou borovice vystaveny náročnějším klimatickým podmínkám, ve kterých je jejich růst zpomalen a následkem toho má jejich dřevo vyšší hustotu a je pevnější, odolnější a tvrdší.
Zahradní nábytek z exotických dřevinDá se říci, že nejkvalitnější zahradní nábytek se vyrábí z exotických dřevin. Mezi nejčastěji používanou vstupní surovinu pro výrobu zahradního nábytku patří eukalyptus, severoamerický akát, meranti a zejména stále oblíbenější teak. Teakové dřevo se vyznačuje extrémní odolností vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám. Díky obsahu teakového oleje a kaučuku je možné jej bez obav ponechat na zahradě po celou sezónu. Vítr, déšť, mráz, střídání teplot ani plísně a hmyz nemají šanci. Dřevěný zahradní nábytek je díky moderním technologiím zušlechťování dřeva velmi odolný, jeho životnost prodloužíme zejména správnou péčí a pravidelným ošetřováním speciálními prostředky. Jedinými nevýhodami dřevěného zahradního nábytku z exotických dřevin je rozměrová nestabilita (dřevo se velice kroutí) a také jeho poměrně vysoká cena.

Zahradní nábytek PROWOODNová generace dřevěného zahradního nábytku

Poměrně novým rozšiřujícím se druhem dřevěného zahradního nábytku je zahradní nábytek z tepelně upraveného dřeva ThermoWood®. Materiál ThermoWood® se vyrábí tepelným procesem z finské (severské) borovice. Takto tepelně modifikovaný materiál THERMOWOD získá nové vlastnosti a díky tepelné úpravě a změněným vlastnostem běžného severského borovicového dřeva je rozměrově mnohem stabilnější a jeho minimální životnost je na přímé povětrnosti 30 let. Vstupní surovina pochází z trvale udržovaných a obhospodařovaných finských lesů (certifikace PEFC) a nenarušuje tak biologickou rovnováhu, jako je tomu u exotických dřevin a kácení deštných pralesů. Dřevo ThermoWood® používané pro výrobu tohoto zahradního nábytku v mnohém pozitivně převyšuje vlastnosti tropických dřevin a dá se říci, že je jednou z nejoptimálnějších variant pro pořízení dřevěného zahradního nábytku. Obrovskou výhodou zahradního nábytku z materiálu THERMOWOD je navíc i přijatelná cena oproti sestavám zahradního nábytku z exotického dřeva. Ceny jsou navíc srovnatelné s kvalitativně mnohem horšími materiály. Konkrétně nábytek PROWOOD vyráběný z materiálu ThermoWood® nabízí mnoho variant zahradních sestav, které jsou již skoro cenově srovnatelné s těmi nejlevnějšími a nejobyčejnějšími sestavami. U cenově srovnatelných hladin nabízí zahradní nábytek PROWOOD rozměrové dimenze použitých materiálů o více jak 1/3 vyšší a celá konstrukce zahradního nábytku je tak mnohem pevnější a nábytku je tak předurčena mnohem vyšší životnost. Zahradnímu nábytku z materiálu ThermoWood® nevadí vlhkost a na zimní sezónu jej stačí jen přikrýt netransparentní plachtou. Jeho údržba je také velice jednoduchá, neboť neobsahuje žádnou pryskyřici a biologické látky a zároveň je velmi odolný vůči dřevokazným škůdcům.

Dřevěný zahradní nábytek PROWOOD z masivu ThermoWood® Zahradní nábytek z tepelně upraveného dřeva ThermoWood® Zahradní nábytek z tepelně upraveného dřeva ThermoWood®