Sibiřský modřín - často kladené otázky

1. V čem se liší dřevo sibiřského modřínu od běžných dřevin?

Ve srovnání s většinou běžných měkkých dřevin, nebo s tlakově impregnovanou borovicí, má dřevo sibiřského modřínu mnohem lepší vlastnosti. Dřevo sibiřského modřínu je mnohem tužší a má také podstatně vyšší hustotu, než mají dřeva stromů našich lesů. Vysoký obsah pryskyřic navíc činí toto dřevo velmi dobře odolným vůči povětrnostním podmínkám, hnilobě a plísním.

2. Jaké jsou největší přednosti dřeva sibiřského modřínu?

Mezi ty největší přednosti sibiřského modřínu patří:

 • Velmi vysoká tvrdost a hustota. Dřevo roste v extrémních podmínkách velmi pomalu.
 • Vysokou odolnost dřeva proti povětrnostním podmínkám, hnilobě a plísním.
 • Velmi dlouhou životnost.
 • Značně nižší nasákavost ve srovnání s měkkými dřevinami.
 • Vysoká mechanická odolnost dřeva proti opotřebení.
 • Krásný vzhled po dlouhá léta. Při stárnutím se odstín dřeva mění do krásné stříbrno-šedé barvy.
 • Příznivá cena vzhledem k vysokým kvalitám dřeva.

3. Odkud pochází dřevo sibiřského modřínu, které prodáváte na vašem e-shopu?

Dřevo, které prodáváme, pochází výhradně z Ruska - Sibiřská část (Krasnoyarsk Krai a Irkutsk).

4. Proč je dřevo sibiřského modřínu tvrdší než jiné běžné dřeviny dostupné na trhu?

Tvrdost a velká hustota je dána tím, že dřevo roste velmi pomalu a vyrůstá v extrémních povětrnostních podmínkách Ruska na Sibiři. Těmto drsným podmínkám se stromy museli přizpůsobit, aby v takovém podnebí vydrželi. Proto je jejich dřevo tak odolné.

5. Jaká je hmotnost dřeva sibiřského modřínu?

V porovnání s měkkými dřevinami, je sibiřský modřín suverénně nejtěžší. Dřevo sibiřského modřínu váží v syrovém stavu zhruba 900-1100 kg/m3. Pokud se dřevo sibiřského modřínu vysuší na 12% vlhkosti, činí jeho váha kolem 620-720 kg/m3. Za účelem dosažení rovnovážné vlhkosti dřeva modřínu a pro jeho lepší aklimatizaci v exteriéru, se vysušuje jeho dřevo nejlépe na hodnotu kolem 18% vlhkosti.

6. Jaká je asi vzdálenost mezi letokruhy dřeva sibiřského modřínu, když je tedy dřevo tak husté?

Průměrná vzdálenost mezi letokruhy je do 1,5 mm.

7. Proč sibiřský modřín obsahuje tak velké množství pryskyřice a k čemu je to dobré?

Dřevo sibiřského modřínu je typické právě mnohem vyšším obsahem pryskyřice a éterických olejů, jenž ho ochraňuje vůči dřevokazným škůdcům, plísním, trouchnivění, ale i nevlídným povětrnostním podmínkám. Jednoduše řečeno díky pryskyřici je dřevo sibiřského modřínu velmi odolným.

8. Je potřeba toto dřevo impregnovat?

Jak už jsme psali, dřevo sibiřského modřínu obsahuje velké množství pryskyřice, které ho chrání a činí jej přirozeně odolným. Díky této ochraně není nutné dřevo chemicky ošetřovat impregnováním, nebo jinou povrchovou ochranou, která má negativní dopad na životní prostředí.

9. Existují nějaké další typické znaky pro sibiřský modřín?

K typickým znakům pro dřevo sibiřského modřínu, patří větší suky, jemné podélné trhliny a nažloutlé až červenohnědé zbarvení dřeviny.

10. Jak ošetřovat a pečovat o dřevo sibiřského modřínu?

Jednou ze skvělých vlastností dřeva sibiřského modřínu je to, že desky z tohoto dřeva nemusí být jakkoli ošetřované. I bez ošetření dřeva můžete očekávat velmi dlouhou životnost konstrukce. Tím se výrazně sníží náklady i čas, který je potřeba věnovat péči o povrch dřeva.

Pokud se však rozhodnete přeci jen nějaký ochranný nátěr použít, dřevu sibiřského modřínu to jenom prospěje. Dosáhnete tak ještě mnohem delší životnosti dřeva, zachováte jeho původní vzhled a barvu. Stejně jako dřevo z našich lesů, i dřevo sibiřského modřínu časem získá našedlou barvu. Pokud chcete udržet původní odstín dřeva co nejdéle, je potřeba použít ochranu proti UV záření.

Pokud chcete zachovat původní barevný odstín vaší terasy ze sibiřského modřínu, nanášejte na povrch dřeva ochranný olejový nátěr nejlépe na začátku a na konci sezóny.

11. Existují nějaké kvalitní ošetřující prostředky, kterými doporučujete dřevo sibiřského modřínu ošetřovat?

Pro delší životnost a zachování barev po dlouhá léta doporučujeme použít některý z kvalitních ošetřujících prostředků značky Owatrol.

12. Kde všude je možné použít dřevo ze sibiřského modřínu?

Sibiřský modřín je pro svoji hustotu dřeva a vysoký obsah pryskyřic možné použít i pro dřevěné konstrukce pod vodou, nebo v místech, kde jsou časté deště. Historicky se sibiřský modřín využíval pro okapové žlaby, vodní stavby, nebo například jako střešní krytina ve formě dřevěných šindelů.

V dnešní době je největším trendem použít dřevo sibiřského modřínu na zbudování dřevěné terasy, nebo fasády.

13. Jaké konstrukční prvky je nejlépe použít právě ze dřeva sibiřského modřínu?

Co se týká poměru cena / výkon, jeví se hranoly a desky ze sibiřského modřínu jako nejlepší volba. Konstrukční prvky ze dřeva sibiřského modřínu mají velmi dlouhou životnost a navíc časem neztrácejí nic ze své krásné struktury a to ani bez ošetření povrchu dřeva olejem. Dřevo s takovými vlastnostmi je tedy předurčeno k použití v nevlídném počasí.

14. Jak se nejčastěji používají hranoly ze dřeva sibiřského modřínu?

Hranoly se dnes nejčastěji používají jako podkladové prvky při stavbě nosné konstrukce dřevěné terasy. Podkladové hranoly ze sibiřského modřínu se pokládají pod terasová prkna ze sibiřského modřínu. Je velmi žádoucí, aby podkladové hranoly použité pod terasovými prkny, byly ze stejného materiálu, jako jsou terasová prkna, popřípadě ze dřeva, které má stejnou hustotu. Díky použití dřeva se stejnou roztažností, budou jednotlivé konstrukční prvky v daných podmínkách pracovat stejně.

Hranolky ze sibiřského modřínu se hodí hlavně na menší zahradní konstrukce, jako například dřevěné rošty pod terasy, pergoly, houpačky, či zahradní nábytek.

15. Vyžaduje konstrukce z hranolů sibiřského modřínu něco speciálního?

Konstrukci z dřevěných hranolů dřeva sibiřského modřínu je potřeba navrhnout tak, aby při smršťování a bobtnání v průběhu roku odolala deformacím a nezačala se zvedat.

16. Jak se nejčastěji používají prkna ze dřeva sibiřského modřínu?

Prkna ze sibiřského modřínu se skvěle hodí pro montáž venkovních dřevěných teras, jako dlažba k bazénům, na podlahy balkónů, nebo například jako podklad hřišť pro děti. Při montáží terasových desek se doporučuje veškeré otvory předvrtat a použít nerezové spojovací prvky, aby se zabránilo vzniku tmavých skvrn v místě kontaktu s kovem.

Díky odolnosti a dlouhé životnosti dřeva sibiřského modřínu, není nutné povrch terasových prken upravovat. Bez povrchové úpravy získají terasové desky časem stříbrošedý patinový vzhled.

17. Proč bych si měl pro moji dřevěnou terasu vybrat právě sibiřský modřín?

Pokud použijete pro stavbu vaší dřevěné terasy dřevo sibiřského modřínu, můžete se spolehnout na:

 • Vysokou odolnost dřeva proti povětrnostním podmínkám i hnilobě a plísním.
 • Velmi dlouhou životnost.
 • Krásný vzhled po dlouhá léta.
 • Příznivou cenu vzhledem ke kvalitám dřeva.

18. Je dřevo sibiřského modřínu odolné proti vlhkosti a vodě?

Asi nejvíce ceněná vlastnost sibiřského modřínu je jeho odolnost proti vlhku. Město Benátky stojí už několik staletí právě díky této vlastnosti dřeva sibiřského modřínu. Sibiřský modřín je přímo předurčen pro venkovní prostředí, kde je zvýšená vlhkost.

19. Jak je to s ohnivzdorností sibiřského modřínu?

Dřevo sibiřského modřínu má mnohem vyšší ohnivzdornost, než například dřevo z našich lesů. Sibiřský modřín vzplane za podstatně delší dobu než jiné druhy stromů.

20. Změní se barevný odstín terasy ze sibiřského modřínu?

Díky vlastnostem modřínu u něj nedochází ke změně odstínů olejů a mořidel, používaných při nátěrech, jak se to může stát například u borovice. Pokud dřevo sibiřského modřínu navíc opatříte olejovým nátěrem, jeho vzhled se ještě více vylepší. Dřevo sibiřského modřínu je přirozeně velmi stále, co se týká odstínu barvy. Po několika prvních týdnech po aplikaci dřeva na novou terasu dřevo lehce zešedne, což je společná vlastnost veškerých dřevin. Po této úvodní době e již odstín barvy téměř nemění.

21. Jak je na tom tepelná, nebo zvuková izolace sibiřského modřínu?

Dřevo sibiřského modřínu má nižší viskozitu. Díky tomu může tento materiál skvěle pohlcovat pronikavé zvuky. Jeho nízká tepelná vodivost navíc působí jako doplňující zateplení podlahy.

22. Je pokládka terasy ze dřeva sibiřského modřínu složitá?

Montáž dřevěné terasy z desek sibiřského modřínu je velmi snadná. Doporučuje se používat nerezových vrutů, nebo jiných spojovacích prvků z nerezu, aby se zabánilo vzniku tmavých skvrn při styku s kovovým materiálem. V průběhu času nedochází k prasklinám.

23. Jaká výrobky ze dřeva sibiřského modřínu nabízíte?

V naší nabídce máme následující typy dřevěných profilů ze sibiřského modřínu.

Terasový profil - rýhovaný / jemně drážkovaný:28 x 120 mm
28 x 120 mm

Lichoběžníky – rhombusy:21 x 70 mm21 x 120 mm

Konstrukční hranol:45 x 70 mm

24. Co je to certifikát PEFC?

Smyslem certifikace lesů v systému PEFC je dosáhnout trvale udržitelného hospodaření. Dřevo pro výrobu je proto získáváno z trvale udržitelných obhospodařovaných lesů.

Trvale udržitelné hospodaření v lesích znamená využívání lesů takovým způsobem a v takovém rozsahu, že jejich stabilita, druhová rozmanitost, produkční schopnost, regenerační kapacita, vitalita a schopnost plnit všechny užitečné funkce lesa zůstanou trvale zabezpečeny.

Zárukou původu dřeva ve výrobku a ujištěním zákazníka o původu materiálu, je to, že každý zpracovatel v řetězci od vlastníka lesa, přes těžební, zpracovatelské, výrobní, obchodní společnosti až k zákazníkovi musí získat certifikát podle požadavků PEFC.

Produkty